Andrea Bučková: Porodit vlastním tempem

Krátký rozhovor s porodní asistentkou Mgr. Andreou Bučkovou, která je iniciátorkou změn v chebské porodnici, a díky které se tato porodnice stává vyhlášenou po celé republice, nebylo úplně jednoduché dokončit. Krom toho, že je Andrea maminkou dvou dětí, je profesně neuvěřitelně zaneprázdněná, žádaná a vytížená osoba. O to víc si vážíme toho, že byla ochotná rozhovoru věnovat svůj vzácný čas.

Nenechte si ujít přednášku “Příprava na přirozený porod a role otce u porodu”, kterou povede Andrea na akci O zázraku zrození společně se svými kolegy, MUDr. Ndukwem (rozhovor s ním najdete TADY) a porodní asistentkou Kateřinou Hrubou.

⇒ 12. května 2018 od 10:00, Sokolov, Husovy sady – Strom mateřství ⇐

Mirka: „Jak dlouho jste už porodní asistentkou?”

Andrea Bučková: Jako porodní asistentka pracuji bez mála 15 let a za tu dobu jsem prošla několika vývojovými fázemi, až jsem došla k tomu co právě dělám. A zde jsem se našla. Určitě ještě na několika věcech pracuji, ale myslím, že ten základ už je konečná fáze a jsem za ní moc ráda.

„Andrej, mluvíte o vývojových fázích, kterými jste prošla. Zažila jste nějaký bod zvratu, kdy jste porod náhle začala vnímat jako přirozený proces?”

A.B.: Nemohu říct, že by bodem zvratu byla jedna událost nebo jeden okamžik. Byl to přirozený vývoj. Dva vlastní porody, které ve mně nezanechaly zrovna hezké vzpomínky, ať už to byla separace od obou dětí či jejich nepřirozené dokrmování, podepisování negativního reverzu u porodu a tlačení mé osoby někam, kam jsem nechtěla. A pak nové pracoviště… A tam jsem si uvědomila, že jsme v 21. století a je potřeba se tak chovat – úcta, respekt a trpělivost, ty nejdůležitější vlastnosti, které by měl mít každý zdravotník a hlavně porodní asistentka.

„Na pikniku O zázraku zrození budete mluvit s Vašimi kolegy dr. Ndukwem a porodní asistentkou Katkou Hrubou o přípravě na přirozený porod. Často se setkávám s tím, že si lidé tak trochu pletou pojmy s dojmy. Co vlastně znamená přirozený porod ve vašich očích?”

A.B.: Porodit vlastním tempem, bez zásahů a ovlivňování vnějším světem. Pokud možno v příjemném, klidném a bezpečném prostředí. Ani v minulosti neměl porod žádné časové omezení. Ženy by měly dostat prostor a měli bychom jim věřit. Důvěra mezi rodičkou a porodníkem je pro oba velmi důležitá.

„V poslední době často čtu a poslouchám krásné porodní příběhy, které se odehrály v chebské porodnici. Cheb je čím dál vyhledávanější ženami i z jiných krajů republiky. Dokážete i přes to udržet nadále trend friendly porodnice podporující přirozené porody? Co pro to máte třeba v plánu dělat?”

A.B.: Samozřejmě už jsme o tom přemýšleli. Není naším cílem upřednostnit kvantitu nad kvalitou. Chceme držet skvělou úroveň a přitom poskytnout péči co nejvíce ženám. Plánů je samozřejmě mnoho.

Co už teď běží, je spolupráce s externími porodními asistentkami z Prahy a severních Čech a s dulami z Plzně a dalších míst. V září se stěhujeme do zcela nových moderních a vyhovujících prostor, kde najdou skvělé zázemí jak ženy, tak i personál. Projektů máme ještě několik, některé jsou v plenkách a některé jsou již v běhu, ale to si ještě zatím necháme pro sebe…

„Co vám dělá na vaší práci největší radost?”

A.B.: Asi jako každému, když se práce daří. A pro mě konkrétně to znamená, když z porodnice odchází šťastná rodina. Ne vždy ale rodiče zažívají šťastné chvilky, i přesto ale odcházejí s pocitem, že jsme pro ně udělali vše, co jsme mohli a ještě jsme do toho dali kus svého srdíčka. To pak vidíte, že vaše práce má smysl. A pokud ještě potom všem vidíte, že vaši kolegové a kolegyně s vámi táhnou za jeden provaz, máte stále větší chuť dělat víc a víc. Moje práce mě nabíjí. Je to mé poslání, cítím to tak. Jsem šťastná, že mi bylo umožněno dělat tuhle práci.

Krásné! Je vidět, že jste ten pravý člověk v pravý čas na pravém místě 🙂 Těšíme se na vás na pikniku v Sokolově.

Být spolu: O zázraku zrození

⇒ 12. května 2018 od 10:00, Sokolov, Husovy sady – Strom mateřství ⇐

Mirka
Poradkyně a průvodkyně obdobím mateřství. Máma tří kluků a festivalu Být spolu. Mateřství S.R.O.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.